Péče o zahradní lavičky se z části liší od volby materiálu, konstrukce a povrchové úpravy. V tomto článku se zaměřím na lavičky a stoly z betonu. Beton díky svým mechanicko-fyzikálním vlastnostem nevyžaduje žádnou zvláštní péči, která by při zanedbávání snižovala jeho životnost. Všechny mé betonové prvky jsou vyráběné z vibrolitého sklovláknobetonu, jenž eliminuje póry, do kterých by jinak mohla v zimě zatéct voda a v kombinaci s mrazem by se mohl beton postupně porušovat, až postupem času prasknout.
Péče o betonové nohy
Povrch betonu standardně nabízím ve 2 variantách – povrch s úpravou pohledový beton a natíraný beton. Pohledového betonu docílím nástřikem speciální směsi, která betonu dodá ucelený odstín oproti prostému odlitku. Na pohledový beton postupně vystupují vápenné výkvěty, které jsou běžným jevem. Postupem času tyto květy zmizí a za pomoci dešťů dojde k finálnímu sjednocení barvy povrchu. Takto upravený povrch je ovšem hrubší, a tudíž se zde mají tendenci usazovat nečistoty zejména v podobě posečené trávy. Tento druh povrchové úpravy doporučuji ošetřovat maximálně jemným hadříkem bez použití velké síly, aby nedošlo k poškození povrchu. Jinak tomu je u natíraných nohou, jež nabízím za příplatek. Povrchová úprava betonových nohou spočívá v řádném očistění, penetrováním, nanesením 2 vrstev barvy a v konečné fázi také lakem. Touto povrchovou úpravou docílím velice hladkého povrchu, na kterém se jen obtížně drží nečistoty. Veškeré nečistoty lze odstranit taktéž jemným hadříkem, který lze navlhčit. Další výhodou povrchu je fakt, že lak má speciální schopnosti, které zamezují porůstání povrchu lišejníky, a to po dobu několika let. Nehrozí tedy, že jako většina konkurenčních laviček zezelenají, či zčernají.
Péče o výdřevy zahradní lavičky
Dřevěné fošny nabízím jak ošetřené kvalitní barvou ve 2 vrstvách, tak i bez povrchové úpravy. Zákazníkům však doporučuji neošetřené výdřevy ještě před montáží ošetřit kvalitní barvou. V případě zájmu jsem schopný zákazníkům výdřevy natřít jimi vybranou barvou. Je důležité si uvědomit, že i sebelepší barvy na dřevo mají svou životnost a díky vysokému namáhání povrchu dřeva na otěr je nutné nátěr pravidelně obnovovat. Frekvence obnovy nátěru je přímo úměrná na umístění a frekvenci používání lavičky. Z pravidla nátěr doporučuji obnovovat po přibližně 2-3 letech.
Důrazně varuji, že povrch betonu a výdřev není odolný žádným saponátům a jiným chemickým látkám. Čistění lze provádět pouze za pomoci čisté vody a jemného hadříku.
Postrádáte zde nějakou informaci? Rád Vám poradím v kontaktech níže.